Výbava

09/04/2022

Chrániče zraku- sú najdôležitejšou ochranou pre strelca. Strelec ktorý, nebude mať okuliare nebude pustený riešiť streleckú situáciu. Taktiež je potrebné aby všetky osoby, ktoré sa nachádzajú v priestoroch strelnice používali ochranu zraku.

Chrániče sluchu - sú tiež dôležitým ochranným prvkom. Je už na strelcovi či si zvolí " štople" do uší, alebo použije chrániče sluchu "sluchátka".

Púzdro na zbraň- púzdro na zbraň by mal mať každý svoje. Malo by hlavne spĺňať bezpečnostné podmienky a to aby zbraň bola v púzdre bezpečne uložená. Zbraň nesmie strelcovi vypadnúť z púzdra, pri behu a pri zmene polohy strelca.

Púzdro na zásobník- taktiež je na strelcovi aký typ púzdra zvolí, ide hlavne o to aby v ňom zásobník dobre držal a zároveň bol zásobník ľahko dostupný pre strelca.

Opasok - čím pevnejší tým lepší.

Zbrane
Akú zbraň si vybrať na začiatok? Nájsť odpoveď na túto otázku je dosť ťažké. Začínajúci strelec sa nevie rozhodnúť akú zbraň si kúpiť. Často si začiatočník vyberá zbraň, podľa kritérií, ktoré nie sú podstatné ( výzor zbrane, tvrdenie múdreho kamaráta alebo podľa toho čo majú druhý). Čo vyhovuje mne nemusí tebe! Najlepší spôsob je zbraň si vopred vyskúšať. Požiadať niekoho, kto zbraň vlastní, zájsť na strelnicu a vyskúšať. Tiež treba vyskúšať viacero druhov resp. typov zbraní. Dnes už aj predajcovia zbraní poskytujú možnosť zbraň odskúšať na strelnici. Zbraň musí vyhovovať hlavne mne, nie predajcovi alebo známemu. Pri výbere zbrane sa treba zamerať na aspekty ako na čo tú zbraň potrebujem, koľko som ochotný investovať, budem ju aj nosiť alebo ju iba sem tam prevetrám na strelnici... Taktiež treba brať do úvahy servis zbrane a dostupnosť náhradných dielov. Neoplatí sa kupovať zbraň ktorá je lacná a nekvalitná nakoľko jej životnosť nemusí byť dlhá. Tiež je zbytočné kupovať zbraň za niekoľko tisíc eur len preto že ju mal Terminátor alebo poručík v CSI Miami. Medzi najrozšírenejšie zbrane u nás patrí CZ 75, K-100 a Glock 17, ktoré sú kvalitné, dnes už cenovo dostupné, je ich na trhu veľa a dostupnosť náhradných dielov je dobrá. Je tu samozrejme aj kopec iných výrobcov a značiek zbraní no ako som napísal zbraň musí vyhovovať hlavne mne!

Na záver

Začínajúcim strelcom, by som odporučil poprezerať internet, kde k tejto téme nájdu veľa potrebných a zaujímavých vecí. Či už rôzne internetové fóra, stránky venované strelectvu a športovej streľbe ako aj stránky výrobcov zbraní. Taktiež odporúčam knihu Manuál Obranné Střelby od autorov Pavel Černý a Michal Goetz, ktorá je naozaj dobrá a dá sa z nej naučiť veľa vecí na začiatok. Kto nezvládne teóriu, v praxi sa nezlepší!